מאמרים

 צביקה אלפי, סמנכ"ל שיווק ומכירות בקבוצת אמן
כאשר ארגון בוחר להוציא פעילות מחשוב מסוימת לשירות מנוהל במודל מיקור חוץ מסויים, זו אינה החלטה קלת ראש, היא חייבת להיות מגובה באסטרטגיה של הארגון. במהלך שכזה שיקולים רבים צריכים להילקח בחשבון, בשל העובדה כי סביבות המחשוב הופכות לקריטיות לעסקים בארגונים ומכיוון שהמהלך בין היתר קשור במשאב האנושי המשתייך לארגון - התהליך מורכב ורגיש ויש לדעת לנהל אותו כהלכה כדי לצלוח בו.
במאמר זה נפרט את סדרת הפעולות שעל הארגון לבצע ע"מ לבצע תהליך נכון ומבוקר תוך מזעור הסיכונים בו:

ארגון, כאמור, אשר בוחן אפשרות להוציא פעילות לשירות מנוהל במודל של מיקור חוץ צריך ראשית להבין מהם היעדים והמטרות של המהלך. מיקור חוץ הוא מהלך שביכולתו לשפר ולהשיג כמה מטרות ברורות: חסכון כספי
התאמת מודל התפוקות/עלויות לצרכים העסקיים של הארגון (יעד זה מתאים במיוחד לארגונים העובדים בשווקים עונתיים או תנודתיים ביותר).
שיפור תהליכי עבודה ומתודולגיות, בעיקר כאלו שאינם בעסקי הליבה של הארגון.
אפשרות לקבלת שירותים מקצועיים ברמה גבוהה מאוד מגוף מתמתחה.
יתרה מזאת, קיצור משך זמן הביצוע (Time to Market) של הכנסת טכנולוגיות מתקדמות תוך תשלום קבוע ובמקביל שמירה על ביצועי המערכות הייצוריות.
יעד נוסף במהלך, הוא הקטנת הסיכונים (בין אם זה ב-Delivery, במשאבי אנוש, ברמת התפעולית וכו'), כיוון שבמקרה כזה האחריות הינה על הארגון שמפעיל את השירות.
מתן גמישות ניהולית ותפעולית - כלומר, ניתן להגדיר תקציב ידוע מראש לפרויקט ובכך לחסוך בעלויות מיותרות כמו גיוס יתר או עיכוב בפיטורין.


הגדרת היעדים והמטרות הינם חשובים ביותר ליצירת מסגרת פעילות נכונה עבור המעבר למודל של מיקור חוץ ובעיקר תיאום ציפיות בין הספק ללקוח אשר יהפכו עם החתימה על ההסכם לשותפים.
עם זאת, זהו רק השלב הראשון בתהליך. במידה ויעדי הארגון תואמים לפעילות מיקור החוץ, כל השלבים הבאים צריכים להתבצע בשיתוף מלא ובשקיפות מלאה של הצדדים.
מסיבה זו, חשוב מאוד לבחור ספק אשר יהפוך, החל מהשלבים הראשונים, לשותף אמין ונאמן, כזה שידע לשמור על האינטרסים של הארגון ויעמוד לצידו גם אם הפרויקט נקלע לקשיים.
במידה ואיתרתם שותף מתאים, השלב הראשון בפעילות המשותפת הנו הגדרת המערכות או המערכים (SOW) אותם רוצים להוציא לניהול של ספק מיקור חוץ ואמנת השירות הנדרשת אשר תכלול בין היתר חלון זמן לפעילות, תנאים וכו' (SLAלפרטים נוספים